İş Görüşmelerinde Yapılmaması Gerekenler

Cv’nizi hazırladınız ve istediğiniz pozisyon için başvuruda bulundunuz. Telefon görüşmesinden sonra görüşme yapacağınız gün, yer ve saat belirlendi. Gerekli hazırlıklarınız yaptınız; firma araştırması, cvnizi gözden geçirme, görüşmede giyecekleriniz. Sıra mülakata geldi; peki mülakat esnasında yapmamanız gerekenleri biliyor musunuz?

1. Yüksek sesle ve çok hızlı konuşmak ve karşı tarafın konuşmasını sıkça bölmek.
Dinlemezseniz karşı tarafın ne istediğini ve ne sorduğunu anlayamazsınız.

2.Mülakat esnasında karşı tarafı rahatsız edici bir şekilde oturmak, göz temasından kaçınmak ve karşıdaki kişiyi umursamaz tavırlar sergilemek.
Bu şekilde davranmak işe ve karşınızdaki kişiye saygı duymadığınızı gösterir. Elendiniz X

3. Mülakata uygun kıyafet seçiminde bulunmamak. Başvurulan pozisyona uygun giyinmeli ve kıyafette abartıdan kaçınılmalıdır. Makyajınız sade, parfümünüz rahatsız edici olmamalıdır.

Unutmayın kıyafetlerinizi ne kadar sade ve düzgün seçerseniz dikkatler sizde olur, kıyafetinizde değil. İş görüşmeleri sizin işe ne kadar uygun olduğunuzu anlatmanız için bir fırsattır, kıyafet seçimlerinizle bu fırsatı eksiye çevirmeyin.

4.Mülakat esnasında yapmadığınız hobiler, tanımadığınız referanslar, katılmadığınız projeler, bulunmadığınız görevlerden bahsetmeyin.

Yapmadığınız işlerden bahsederek kendinizi olmadığınız biri gibi göstermeyin. Yapmadığınız bir hobi sizin işe girmenizi sağlayabilir ve ilerde bu durumun sizin için olumsuz etkileri olabilir.